Geveltuintjes voor een groener Brunssum

Het idee ontstond een paar jaar geleden: waarom maken we Brunssum niet groener met geveltuintjes? De gemeente startte, samen met bewoners, een pilot in de Pelgrimsweg.

Het project kreeg de naam ‘Straat in bloei’. In totaal zijn op de Pelgrimsweg 20 geveltuintjes aangelegd: een smalle strook tegen je gevel aan met genoeg ruimte voor bloemen en planten om net het groene verschil te maken. In totaal werd de Pelgrimsweg vergroend met 32 m² aan tuintjes, goed voor 320 plantjes, waarvan 10 klimplanten.

Bewoners konden kiezen uit 7 soorten planten. Ze werden geadviseerd door tuinarchitect Janneke Vlamings. De aanleg gebeurde door de Brunssumse ondernemer Allround Frans Smeets.

Mooi en fijn

De gemeente ondersteunde het project ‘Straat in bloei’. Wethouder Merle Brüning legt uit dat een groene straat niet alleen mooi is, maar ook fijner om te wonen. Zo kan een versteende straat op een warme dag maar liefst 6 tot 9 graden heter zijn dan een straat met veel groen en bomen. Ook kan bij wolkbreuken het regenwater beter afgevoerd worden in een straat met minder stenen oppervlakte.

De geveltuintjes in de Pelgrimsweg werden in november aangelegd. Samen maakten enkele tientallen inwoners zo hun eigen straat groener. In de lente van 2026 volgt een update als de tuintjes prachtig in bloei staan!